Stan je jedním z nejlepších přístřeší, které můžeme venku použít. Poskytuje skvělou ochranu proti vnějším vlivům včetně větru a sněhu. Dokáže zprostředkovat teplotní komfort a s trochou dobrého výběru nás nezklame ani v extrémních podmínkách. Takový výběr však požaduje přehled a základní informace. Na začátku bychom si vždy měli rozmyslet, jaký stan budeme potřebovat, přesněji jaký typ stanu. Můžeme mít buď kopulové, klasická áčka nebo tunelové stany. Právě o těch tunelových si něco povíme.
Tunelové stany jsou méně rozšířené než ty kopulové. Čím to je? Především nutno podotknout, že tunelové stany nedisponují samonosnou konstrukcí. Co to znamená? K tomu, aby byl stan postaven tak jak má a držel správný tvar, potřebujeme minimálně čtyři kolíky, které se umístí do rohů konstrukce. To nemusí být až takový problém, pokud ovšem nehodláme stanovat například na skalnatém nebo naopak písečném podloží. Za těchto předpokladů nebudeme schopni stan postavit. Chystáme-li se však do lesů nebo do kempu, možná je pro nás tunelový stan ten pravý. Navzdory absenci samonosné konstrukci totiž poskytují nejlepší využití prostoru. Využití prostoru je díky obdélníkové základně nejlepší ze všech druhů stanů. Zároveň mají tunelové stany skvělé předpoklady pro použití jako rodinné, ale k tomu se dostaneme. Vztyčení stanu probíhá pomocí prutů umístěných rovnoběžně vedle sebe. U malých stanů pro jednu nebo dvě osoby jsou pruty dostatečně malé. Může být dokonce použit jen jeden, díky čemuž se dostáváme na nízkou hmotnost stanu. Oproti kopulovitému stanu pro stejný počet osob až na 2/3 i polovinu. Samozřejmě záleží na použitých materiálech a kvalitě konstrukce.
Jak jsme zmínili, je tunelová konstrukce nejideálnější pro spaní více osob nebo i pro rodinné stany. Vděčí zato především obdélníkovou základnou. Tím se skvěle lidé vejdou vedle sebe. Zároveň budou mít k dispozici i prostornou předsíň pro umístění vybavení nebo příležitostné a především opatrné vaření. Rodinné stany této konstrukce jsou těmi nejlepšími. Můžeme se například setkat s konstrukcí, která má na každé straně jednu oddělenou ložnici a uprostřed tak zvanou společenskou místnost pro vaření, jídlo nebo skladování potřebného vybavení. Stěny těchto místností se dají většinou zvednout a vytvořit tak ochranu před deštěm nebo sluncem. Je vhodné, aby měla každá ložnice svůj východ.
Při výběru bychom neměli zapomínat na přítomnost průduchů, které zaručují přirozenou cirkulaci vzduchu. Konstrukčně nekupujme jiné než dvouvrstvé stany. Mezi oběma vrstvami je prosto. Tímto prostorem cirkuluje vzduch, který odvádí všechnu vlhkost ven. Stejně, jako ostatní typy stanů, se i zde mluví o vrchní vrstvě jako o tropiku, vnitřní část je zkrátka vnitřní část. Zatímco tropiko musí být nepromokavé (ideálně 1000 – 3000 mm vodního sloupce), od vnitřku se očekává vzdušnost a přítomnost moskytiéry. Podlaha vnitřní části musí být velmi odolná proti proražení, zároveň i proti vodě (nejlépe 10 000 mm vodního sloupce). Pruty by se měly provlékat tunýlky na tropiku, tato konstrukce je nazvána vnější konstrukcí. Poskytuje rychlejší a pohodlnější stavbu stanu. Stan vždy vybírejme podle počtu lidí, pro které bude sloužit, pak podle konstrukce a především podle způsobu přepravy. Lehký stan použijeme pro nošení na batohu, těžší by na záda přijít rozhodně neměl.